Krásný kabátek - základ každého kokříka


Až rok poté, co se v našem domě zabydlela Grejsí, začala jsem se zajímat o správnou úpravu kokršpaněla. Měla jsem velkou smůlu, že koncentrace kokrařů, kteří mají letité zkušenosti s úpravou, jsou situováni do měst jako Praha, Brno, Opava, což bylo ode mne hodně z ruky. A tak jsem musela začít sama na principu „pokus – omyl“. Obkoukání střihů na výstavách, fotky po groomingu, články a zkoušení a zkoušení na mém pokusném králíčkovi – Grejsce. Rozhodně zastávám názor, že pokud chovám určité plemeno, mám být znalý, jakým způsobem se upravuje – je pravda, že někdo má pro tuto činnost menší dar od boha a někdo větší, ale už jen snaha se počítá.


Anglický kokršpaněl je pes, jehož součástí je neodmyslitelně i dlouhá srst. Pokud chceme mít doma krásného kokra, musíme ho vyčesávat a v určitých časových intervalech mu dopřát péči v podobě stříhání. Není to žádná věda, pes může být střižený do výstavní úpravy nebo upravený více na krátko pro pohodlí majitele. V žádném případě ale není těžké starat se o psa, který má přemnoho chlupů, pokud mu věnujeme péči a nevzpomeneme si na něj jednou za 14 dní. Rozhodně nedoporučuji holení mašinou, naděláte s tím více škody než užitku – pes má srst z nějakého důvodu, tím, že jej zholíte mašinou mu vezmete přirozenou ochranu těla, kůže se rychleji prohřeje a spálí se nebo naopak prochladne.


Naše holčičky si upravuji průběžně sama, tudíž nedokumentuji, jak vypadaly před úpravou. Špatným střihem se dá ledasco zkazit, na což jsem si přišla i já. V Humpolci v roce 2014 na výstavě jsem nevystříhala zadní nohy a nechala jsem převis chlupů a Grejsí vypadala, že měla extrémní úhlení zadních končetin. Ale chybami se člověk učí a na této „dráze“ je stále co zdokonalovat.
Mimo vlastní holčičky jsem měla možnost upravit i pár jiných kokříků kamarádky, kteří se na výstavě umístily na krásných místech.


Moje první fena, na které jsem si zkusila, jak je to jiné upravit jednobarevného kokříka byla Hanička (černá s pálením). A musím říci, že jsem se s ní hodně natrápila... majitelé její srsti nevěnovali moc pozornosti a tak jsem musela ročesávat dredy a vytrimovávat splstnatělou srst ze zad. Mrzí mě, že není zdokumenotvaná, když nebyla upravená, změna to byla opravdu veliká (foto zapůjčené od kamarádky přímo z výstavy).Další pes mé kamarádky - tmavý modrý bělouš ze spojení černých rodičů. Hustotou srsti se vyrovná jednobarevným psům a tak je jeho úprava náročnejší, ale o to víc se člověk může vyřádit. Upravuji ho v intervalu cca 6 - 7 týdnů.
Pětiletá černobílá fena vypadající jako medvídek než kokr, která se do mých ruku dostala s naprosto splstnatělou srstí, majitel ji stříhal sám, ale nevytrimovával záda a pro mě to byl běh na dlouhou trať.Ráda se učím a nabírám zkušenosti - každý pes je jedinečný a úprava může být rozdílná - co platí v úpravě pro jednoho, nemusí nutně platit pro druhého. Níže jsem přidala videa úpravy srsti, která jsou volně dostupná. Prosím, berte vše s rezervou, jiný kraj - jiný mrav, dva lidé - jiný způsob úpravy. Každý si musí sám za sebe najít správnou cestu, jak upravit svého psího parťáka.